czwartek, 23 maja 2013

3 Afisze

Wojtek Łowicki nie próżnuje i popularyzuje komiks i satyrę w kolejnych 3 miejscach:

Wystawa satyryczna 'Nasze czasy'. Rysunki Jakuba i Jana Wiejackich

Jakub Wiejacki o wystawie swoich prac:
Swobodnie parafrazując znane powiedzenie alpinistów powiem, że skoro powstają rysunki to trzeba je pokazywać. To jest motywacja wystawy. Rysunki , zwłaszcza takie które powstają z potrzeby serca ( i oczywiście rozumu ) a nie dlatego, że są zamawiane, należy eksponować. Zwłaszcza dzisiaj, gdy dominującą miarą sztuki jest sukces komercyjny.

W naszym przypadku nie od rzeczy będzie zwrócić uwagę, że skłonność do rysowania i malowania ma charakter skazy genetycznej. Rysowała babka, rysuje ojciec i rysuje syn. Oddziaływanie tego czynnika musi mieć znaczenie, skoro Jan, pokolenie najmłodsze, sięgnął po ołówek poza swoimi profesjonalnymi zajęciami.

Na wernisaż zaprasza Wojtek Łowicki, autor cyklu Cztery pory roku z satyrą i komiksem.
Miejsce: OdNowa Toruń. Czas: 27 maja, godz. 19. Wystawa potrwa do 10 czerwca.




Tytus na plaży!
Wystawa "Tytus - najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej, czyli historia Tytusa, Romka i A'Tomka" w Ustroniu Morskim.

Ekspozycja stanowi część cyklu "Cztery pory roku z satyrą i komiksem" Wojtka Łowickiego.  Wystawa ma za zadanie ukazać postacie z komiksu Henryka Jerzego Chmielewskiego jako nie tylko papierowe, lecz również niemalże rzeczywiste, które w ciągu wielu lat zmieniały się wraz z przeobrażeniami cywilizacyjno-społecznymi, ale też i politycznymi. Ukazać jako bohaterów nie tylko komiksu, ale też jako ikony z dziecięcych marzeń i pragnień: przygody, podróży, czy po prostu zabawy. Przecież dla wielu z nas Tytus i jego dwójka przyjaciół żyją, tuż obok, na sąsiednim podwórku. Wystarczy otworzyć którąś z książeczek i już świat rzeczywisty zamienia się w komiksowy, a komiksowy w rzeczywisty. Wystarczy odrobinka wyobraźni. I to właśnie jest piękne.
 Życzymy przyjemnej i wciągającej lektury!

Zapraszamy od 31 maja od godz. 11 do Gminnego Ośrodka Kultury w Ustroniu Morskim. Wystawa będzie czynna do końca czerwca.
 

 


Prawdziwa rewelacja! Pojazdy profesora Talenta w naturalnej wielkości!
Tylko na wystawie z cyklu Cztery pory roku z satyrą i komiksem w Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki w Szczecinie!

Wynalazki to wspaniała rzecz. Ratują życie, ale też i je ułatwiają. A te, które wymyślił i stworzył nasz Talent (jak się okazuje utalentowany także literacko) potrafią nazywać się śmiesznie i wykwintnie, a przy tym absolutnie ekscentrycznie. Bo czyż odgadnie, kto nie czytał komiksu, co to jest np. elektrospiriticymbałopectusprovocatiradiofalograf? Odpowiedź znajdziecie w książeczkach o TRiA (czyli Tytusie, Romku i A’Tomku), do lektury których, i na naszą wystawę serdecznie zapraszamy. Kto wie, może natchnieni przykładem profesora, sami zaczniecie tworzyć (i młodsi i starsi – bo ekspozycję adresujemy do wszystkich pokoleń fanów Tytusa i jego przyjaciół) fantastyczne pojazdy, choćby w wyobraźni lub zamykając je w kadry własnego, przez siebie narysowanego komiksu. A to przecież bardzo wiele. Bo wyobraźnia jest potęgą. I nie jest to tylko pusty slogan. Niech świadczy o tym dar Papcia Chmiela dla wszystkich czytelników, którym jest, oczywiście, komiks o Tytusie, Romku i A’Tomku, no i… o profesorze Talencie, rzecz jasna!
Wojtek Łowicki

Zapraszamy od 1 czerwca do 15 września (cały tydzień, oprócz pon.)


 



wtorek, 21 maja 2013

Komiks Polski w Rypinie

Stary, dobry komiks polski znów w natarciu, tym razem w Rypinie:

Wystawa o historii polskiego komiksu z lat 1948 – 1989 w Miejsko - Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rypinie.
Wernisaż już 24 maja o godzinie 17 w Sali Wystaw przy ul. Warszawskiej 20 w Rypinie.
Zapraszamy!
 Na wystawie zatytułowanej 'Komiks polski 1948 – 89' (czynnej do 15 czerwca) będzie można obejrzeć m.in. pierwsze wydania kultowych komiksów i gazet, oryginalne plansze najsłynniejszych twórców (Papcio Chmiel, Baranowski, Christa, Raczkiewicz, Szyszko), dedykacje dla widzów od samych rysowników oraz oryginalny list od ppłk Władysława Krupki, twórcy postaci-ikony, symbolu pop-kultury tamtej epoki, kpt. Żbika. Poza tym bogaty wybór ilustracji z  komentarzami i ciekawostkami.
 Ekspozycja jest częścią cyklu Wojtka Łowickiego „Cztery pory roku z satyrą i komiksem”.

Zbiory pochodzą z kolekcji prywatnych (m.in. dr Tomasza Marciniaka, dr Marcina Jaworskiego, Krzysztofa Skrzypczyka) oraz Biblioteki Głównej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.


niedziela, 19 maja 2013

Katalog Wystawy w Szczecinie

Od 16 maja trwa wystawa Komiksu Polskiego w Galerii Orient. Teraz możecie zapoznać się z katalogiem prac i macie możliwość zakupu oryginalnych prac Polskich Twórców Komiksu. Bardzo się cieszę, że także moje plansze znalazły się w tak doborowym gronie. Wystawa potrwa do końca czerwca. Zapraszam!
http://www.newsy.sadurski.com/Komiksy/0/33/3348/0/Oryginaly_komiksow_na_sprzedaz/
Katalog można przejrzeć i ściągnąć z: http://issuu.com/humor-jokes/docs/komiks_polski


wtorek, 14 maja 2013

Polski Komiks i jego twórcy

Dziś dwa anonse na temat polskich komiksów w przestrzeni galeryjnej (w ramach pierwszej wystawy można obejrzeć a nawet kupić oryginały moich prac). Zapraszam:

Po raz pierwszy w salonie sztuki: „Komiks polski i jego twórcy”

                Współczesny komiks polski liczy sobie ponad pół wieku. Oczywiście nie jest to datowanie bezwzględnie przestrzegane przez krytyków i historyków tej popularnej sztuki. Jednak, jeżeli za kamień milowy uznać opublikowanie pierwszego odcinka przygód Tytusa w harcerskiej gazecie „Świat Młodych” w 1957 roku, będziemy już obchodzić jego 56-lecie!
                Wystawa „Komiks polski i jego twórcy” w szczecińskiej galerii „Orient” pokazuje ten rodzaj sztuki w całej krasie, a do tego jest pierwszą, jak do tej pory, tego typu  inicjatywą związaną z komiksem. Cóż zatem jest tu pionierskiego? Przede wszystkim całość prac związanych z komiksem i prezentowanych na ekspozycji jest przeznaczona do sprzedaży. Po wtóre na jednej wystawie w salonie sztuki  zaprezentowano najważniejszych liczących się twórców komiksu w Polsce z ostatniego półwiecza. Wyjątkiem jest jednak ten, od którego wszystko się zaczęło, czyli Papcio Chmiel, twórca Tytusa, Romka i A’Tomka. Lecz jest to pominięcie uzasadnione, jako że mistrz Chmiel nie ma w zwyczaju wystawiać swych prac do otwartej sprzedaży galeryjnej. Przy okazji, składamy mu najlepsze życzenia urodzinowe. W czerwcu skończy 90 lat!
                Co ciekawe (i istotne), obok klasycznych dzieł, znanych i uznanych w historii gatunku będziemy mogli podziwiać także inne niż komiksowe prace naszych mistrzów: ilustrację, design, malarstwo. Będziemy mieli więc szansę poznać naszych wspaniałych ‘komiksiarzy’ z innej, może nawet nieznanej nam wcześniej artystycznej perspektywy. Nie od dziś wiadomo, że twórca komiksowy warsztat ma bardzo szeroki. Prace zgromadzone przez Wojtka Łowickiego, autora cyklu ‘Cztery pory roku z satyrą i komiksem’, to z pewnością wynik subiektywnego wyboru. Podyktowanego jednakże chęcią prezentacji komiksu polskiego szerokiej publiczności (niekoniecznie miłośników gatunku) w jak najatrakcyjniejszej odsłonie. Czy się to udało? Proszę ocenić. Zapraszamy.
Wernisaż 16 maja godz. 19.00, ul. Małopolska 5, Szczecin.   Słowo wstępne wygłosi Tomek Marciniak. Jedną z atrakcji otwarcia będzie performens Szczecińskiej Ligi Superbohaterów!
O pełen katalog prac (ponad 500 plansz wraz z cenami) w wersji pdf można poprosić pisząc na adres: wojciech.lowicki@wp.pl


Ocenzurowane komiksy w Zamku Opalińskich!
 „Propaganda PRL w komiksie”
wystawa z cyklu „Cztery pory z satyrą i komiksem”

                Czasy PRL to nieodległa jeszcze przeszłość. Choć, wydaje nam się niekiedy, że tamten okres, gdzie jeden absurd gonił kolejny miał miejsce w jakiejś innej, zamierzchłej epoce… Jak to w życiu - bywało różnie. Ale na pewno, w sprawach związanych z wydawaniem komiksów, działy się częstokroć rzeczy ciekawe - przez pryzmat dnia dzisiejszego - kuriozalne. Takie było to czasy, gdzie cenzura zamiast słów 'czerwony' nakazała używać 'rumiany' ('Władcy Wielkich Nizin' R. Maciejewskiego), milicjant nie powinien być narysowany bez czapki ('Diadem Tamary' G. Rosińskiego), a przodownica pracy podobała się chłopcom bardziej niźli mniej pracowite koleżanki ('Przygody Joli' z pisma 'Przyjaciółka'). Takich ciekawostek na ekspozycji mnóstwo. Dodać też należy, że ppłk Władysław Krupka, autor postaci kultowego bohatera tej epoki, kpt. Żbika, napisał list gratulacyjny w związku z wystawą. Jednym słowem: od 17 maja do 30 czerwca w Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie można będzie oglądać bogaty materiał ilustracyjny, pierwsze wydania archiwalnych komiksów i gazet oraz oryginalne prace mistrzów gatunku. Specjalny wykład (na wernisażu, 17 maja o 19-tej) na temat historii komiksu polskiego wygłosi dr Tomasz Marciniak, socjolog, wykładowca akademicki, znany również jako scenarzysta i kolekcjoner.

W. Łowicki

 

czwartek, 9 maja 2013

47 + Wystawa

Poniżej okazjonalna ilustracja - Szlag próbuje (nieskutecznie) zatrzymać upływający czas.



Druga sprawa to (po znajomości) anons wystawowy:

Pomysł wystawy „Kopernik. Komiks i okolice” zrodził się oczywiście w ramach poszukiwań nietuzinkowego uświetnienia kolejnej rocznicy kopernikańskiej. Tym razem będzie to wydarzenie zatytułowane „Komiks Orbitalny. 540-lecie urodzin Astronoma”.  Na planszach przygotowanych przez kuratora Wojciecha Łowickiego znajdziecie kilkadziesiąt rysunków i komiksów pokazujących Wielkiego Astronoma. Kwerenda z ostatnich czterdziestu lat objęła dokonania polskiego komiksu i rysunkowej satyry, a jej owoc okazał się zadziwiająco skromny. Jednak nazwiska twórców mówią same za siebie: Eryk Lipiński, Mieczysław Kościelniak, Bohdan Butenko czy też nestor Henryk J. Chmielewski â słynny Papcio Chmiel. Bywa, że rysunki te odbijają czasy, w których powstawały â bezsensowne ideologiczne spory, czy Mikołaj Kopernik był Niemcem czy też Polakiem, wykorzystanie jego postaci do wykazania jak to Kościół walczył z postępem nauki... Zazwyczaj jednak rysownicy zapominali, że oprócz astrologii zajmował się był Kopernik i medycyną, i prawem, i ekonomią â może te dziedziny w niewielkim stopniu nadają się do przełożenia na obrazkowe medium? Nie ma tu też śladu po domniemanym romansie Kopernika z Anną Schilling, choć wydawałoby się, że to wątek idealny dla szukających sensacji dzisiejszych odbiorców i doskonały dla, chcących ukazać zepsucie Kościoła, rysowników czasów przeszłych, uwikłanych przez propagandowe naciski. Tego wszystkiego tu nie ma. Cóż więc jest? Zapraszamy do oglądania.
Tomasz Marciniak (z przedmowy)

 10 maja o godzinie 18.00 wernisaż wystawy 'Kopernik. Komiks i okolice' w Planetarium w Toruniu. Prelekcja dr Tomasza Marciniaka na temat komiksu polskiego. ZAPRASZAMY!!