piątek, 25 lutego 2011

20 lat Awantury cz.3Na Alei Komiksu i na BBII wczoraj ukazała się 3 część jubileuszowych wspomnień i ciekawostek na temat AWANTURY (takiego starego magazynu komiksowego z zamierzchłych czasów końca XX wieku). Andrzej Janicki również pisze o tym na swoim blogu. Tym razem prezentowane są, dotąd nigdzie nie publikowane, materiały, które miały ukazać się w 5 numerze Magazynu. Prawdziwa gratka dla miłośników Historii Komiksu Polskiego! Jest m. in. także końcówka „Oxany”. Ech, łza się w oku kręci na samo wspomnienie tamtych czasów i na poziom swoich prac:)


Miałem względem „Oxany” ambitne plany, ale niestety nigdy nie zostały zrealizowane. Pamiętam, że wtedy wymyśliłem cały świat, zamieszkały przez Miriady, Bobołaki, Koboldy i całą menażerię innych stworzeń. Zapewne chciałem powoli zbudować całą sagę, w której wątek zbuntowanej Miriady byłby tylko jednym z wielu. Miały to być historie pełne wojen, intryg i brawurowych przygód. Może gdyby "Awantura" przetrwała dłużej na rynku, mógłbym w szerszym zakresie zrealizować swój wybujały plan? A może nie. Bo z pomysłami tak już jest, że łatwiej coś wymyślić, niż później cierpliwie i konsekwentnie zrealizować. A nam, w tamtych czasach, strasznie tasowało się w głowach. Mieliśmy ochotę co chwilę rysować inne historie. Jedynie zobowiązania wydawnicze utrzymywały nas w jako takiej dyscyplinie.
Przy okazji WIELKIE PODZIĘKOWANIA dla Karola Wiśniewskiego za opracowanie „awanturniczych artykułów”! Otworzyły się stare rany, krew popłynęła, ale człowiek wie, że żyje:) Albo przynajmniej kiedyś żył;)

7 komentarzy:

 1. Otworzyły się stare rany, ale popłynęła świeża krew! Przynajmniej u Ciebie. Oxana na nowym obrazku wygląda świetnie i już wyobraziłem sobie całą opowieść narysowaną nową kreską. Przy okazji inne historyjki także i gdyby nie to, że czas mi leci przez paluchy jak woda, to zapewne również jakąś swoją postać bym narysował.
  Oxana a właściwie całe to uniwersum idealnie by pasowało do "Fantasy Komiks".

  Zgrabnie się układają te wszystkie nasze wspominki o "Awanturze" i żal by było nie zrobić z nimi czegoś więcej, czyli zebrać je razem i może nawet przenieść na papier.

  Wykorzystam okazję by powtórzyć zaglądającym, że temat jeszcze nie jest zamknięty. Jeszcze będzie na BBII i Alei kilka ciekawostek i tekstów. Kris pewnie też coś jeszcze dorzuci:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Andrzej: dzięki za miłe słowa odnośnie Oxany. Bohaterka wydała mi się nadal świeżutka i godna reaktywacji, choćby w tej symbolicznej formie:)

  Wspomnienia o Magazynie płyną potoczyście i ciężko oderwać się od nich, by wracać do rzeczywistości.

  Co do druku jakiś materiałów związanych z Awanturą, to osobiście optowałbym, za zupełnie nowymi komiksami, ale wykonanymi przez ludzi, którzy kiedyś byli związani z pismem. W końcu każdy z Nas troszkę się rozwinął przez te 20 lat:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygląda świeżutko:)

  Czyli "Awantura 2.0" - to wymaga znacznie większego wysiłku, no i zaangażowania dużej kasy, choćby jednorazowo. Ja, jestem za, ale...

  Zbiorek historyczny byłoby łatwiej zrobić, tak dla potomności.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przychylam się do pomysłu grubasa zbiorczego, takie "speszaledyszon", twardziutkie - pachnące drukarską farbą w limitowanym nakładzie... :D
  Dajecie Chłopacy!!!!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Kirkor: Dzięki za dobre słowo!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń