środa, 30 stycznia 2013

Alicja w krainie czarów a Tytus w Bytomiu

W ramach popularyzacji inicjatyw około-komiksowych i lokalnopatriotycznego obowiązku skromnego wyręczania wciąż zamrożonego (kiedy ta zima się skończy?) bloga Binio Bill i inni, polecam dwa tematy:
1/ artykuł Tomka Marciniaka na temat "Alicji w krainie czarów" opublikowanym na Polskim Portalu Kultury O.pl

2/ z kolei Wojtek Łowicki zaprasza na wystawę do Bytomia z Tytusem w roli głównej:


 W piątek 1 lutego 2013 o godzinie 19:00 w Bytomskim Centrum Kultury BECEK 
(Plac Karin Stanek 1) odbędzie się wernisaż wystawy
"Tytus - najsłynniejszy harcerz Rzeczpospolitej,
czyli historia Tytusa, Romka i A'Tomka".
Wystawa jest opowieścią o fenomenie komiksu stworzonego przez mistrza gatunku - Henryka Jerzego Chmielewskiego, znanego jako Papcio Chmiel. Od początku swego powstania, czyli od października 1957 roku, bohaterowie nieprzerwanie towarzyszą kolejnym pokoleniom czytelników. Historia początkowo publikowana była na łamach młodzieżowej gazety Świat Młodych, od 1966 także w wersji książkowej. Jest to najdłużej ukazująca się polska seria komiksowa.
Ekspozycja stanowi część cyklu ,Cztery pory roku z satyrą i komiksem' Wojtka Łowickiego. Wystawa ma za zadanie przedstawić postaci z komiksu Henryka Jerzego Chmielewskiego jako nie tylko papierowe, lecz niemalże rzeczywiste, wszak w ciągu wielu lat zmieniały się wraz z przeobrażeniami cywilizacyjno-społecznymi, ale też i politycznymi. Ukazać jako bohaterów nie tylko komiksu, ale też jako ikony z dziecięcych marzeń i pragnień: przygody, podróży, czy po prostu zabawy. Przecież dla wielu z nas Tytus i jego dwójka przyjaciół żyją, tuż obok, na sąsiednim podwórku. Wystarczy otworzyć którąś z książeczek i już świat rzeczywisty zamienia się w komiksowy, a komiksowy w rzeczywisty. Wystarczy odrobinka wyobraźni. I to właśnie jest piękne.

Wystawa jest 'podróżą w czasie', dla tych którzy wychowywali się na przygodach TRiA.
Zapraszamy wszystkich, bez wyjątku! Wstęp wolny.
Ekspozycja będzie czynna do 28 lutego.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz