czwartek, 9 maja 2013

47 + Wystawa

Poniżej okazjonalna ilustracja - Szlag próbuje (nieskutecznie) zatrzymać upływający czas.Druga sprawa to (po znajomości) anons wystawowy:

Pomysł wystawy „Kopernik. Komiks i okolice” zrodził się oczywiście w ramach poszukiwań nietuzinkowego uświetnienia kolejnej rocznicy kopernikańskiej. Tym razem będzie to wydarzenie zatytułowane „Komiks Orbitalny. 540-lecie urodzin Astronoma”.  Na planszach przygotowanych przez kuratora Wojciecha Łowickiego znajdziecie kilkadziesiąt rysunków i komiksów pokazujących Wielkiego Astronoma. Kwerenda z ostatnich czterdziestu lat objęła dokonania polskiego komiksu i rysunkowej satyry, a jej owoc okazał się zadziwiająco skromny. Jednak nazwiska twórców mówią same za siebie: Eryk Lipiński, Mieczysław Kościelniak, Bohdan Butenko czy też nestor Henryk J. Chmielewski â słynny Papcio Chmiel. Bywa, że rysunki te odbijają czasy, w których powstawały â bezsensowne ideologiczne spory, czy Mikołaj Kopernik był Niemcem czy też Polakiem, wykorzystanie jego postaci do wykazania jak to Kościół walczył z postępem nauki... Zazwyczaj jednak rysownicy zapominali, że oprócz astrologii zajmował się był Kopernik i medycyną, i prawem, i ekonomią â może te dziedziny w niewielkim stopniu nadają się do przełożenia na obrazkowe medium? Nie ma tu też śladu po domniemanym romansie Kopernika z Anną Schilling, choć wydawałoby się, że to wątek idealny dla szukających sensacji dzisiejszych odbiorców i doskonały dla, chcących ukazać zepsucie Kościoła, rysowników czasów przeszłych, uwikłanych przez propagandowe naciski. Tego wszystkiego tu nie ma. Cóż więc jest? Zapraszamy do oglądania.
Tomasz Marciniak (z przedmowy)

 10 maja o godzinie 18.00 wernisaż wystawy 'Kopernik. Komiks i okolice' w Planetarium w Toruniu. Prelekcja dr Tomasza Marciniaka na temat komiksu polskiego. ZAPRASZAMY!!2 komentarze:

  1. Czwarta morda to mój Kopernik :D
    STO LAT, STO LAT!!! Wszystkiego najlepszego z okazji 47 urodzin Kris :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Rozpoznałem;)
    I dzięki za życzenia.

    OdpowiedzUsuń