wtorek, 14 maja 2013

Polski Komiks i jego twórcy

Dziś dwa anonse na temat polskich komiksów w przestrzeni galeryjnej (w ramach pierwszej wystawy można obejrzeć a nawet kupić oryginały moich prac). Zapraszam:

Po raz pierwszy w salonie sztuki: „Komiks polski i jego twórcy”

                Współczesny komiks polski liczy sobie ponad pół wieku. Oczywiście nie jest to datowanie bezwzględnie przestrzegane przez krytyków i historyków tej popularnej sztuki. Jednak, jeżeli za kamień milowy uznać opublikowanie pierwszego odcinka przygód Tytusa w harcerskiej gazecie „Świat Młodych” w 1957 roku, będziemy już obchodzić jego 56-lecie!
                Wystawa „Komiks polski i jego twórcy” w szczecińskiej galerii „Orient” pokazuje ten rodzaj sztuki w całej krasie, a do tego jest pierwszą, jak do tej pory, tego typu  inicjatywą związaną z komiksem. Cóż zatem jest tu pionierskiego? Przede wszystkim całość prac związanych z komiksem i prezentowanych na ekspozycji jest przeznaczona do sprzedaży. Po wtóre na jednej wystawie w salonie sztuki  zaprezentowano najważniejszych liczących się twórców komiksu w Polsce z ostatniego półwiecza. Wyjątkiem jest jednak ten, od którego wszystko się zaczęło, czyli Papcio Chmiel, twórca Tytusa, Romka i A’Tomka. Lecz jest to pominięcie uzasadnione, jako że mistrz Chmiel nie ma w zwyczaju wystawiać swych prac do otwartej sprzedaży galeryjnej. Przy okazji, składamy mu najlepsze życzenia urodzinowe. W czerwcu skończy 90 lat!
                Co ciekawe (i istotne), obok klasycznych dzieł, znanych i uznanych w historii gatunku będziemy mogli podziwiać także inne niż komiksowe prace naszych mistrzów: ilustrację, design, malarstwo. Będziemy mieli więc szansę poznać naszych wspaniałych ‘komiksiarzy’ z innej, może nawet nieznanej nam wcześniej artystycznej perspektywy. Nie od dziś wiadomo, że twórca komiksowy warsztat ma bardzo szeroki. Prace zgromadzone przez Wojtka Łowickiego, autora cyklu ‘Cztery pory roku z satyrą i komiksem’, to z pewnością wynik subiektywnego wyboru. Podyktowanego jednakże chęcią prezentacji komiksu polskiego szerokiej publiczności (niekoniecznie miłośników gatunku) w jak najatrakcyjniejszej odsłonie. Czy się to udało? Proszę ocenić. Zapraszamy.
Wernisaż 16 maja godz. 19.00, ul. Małopolska 5, Szczecin.   Słowo wstępne wygłosi Tomek Marciniak. Jedną z atrakcji otwarcia będzie performens Szczecińskiej Ligi Superbohaterów!
O pełen katalog prac (ponad 500 plansz wraz z cenami) w wersji pdf można poprosić pisząc na adres: wojciech.lowicki@wp.pl


Ocenzurowane komiksy w Zamku Opalińskich!
 „Propaganda PRL w komiksie”
wystawa z cyklu „Cztery pory z satyrą i komiksem”

                Czasy PRL to nieodległa jeszcze przeszłość. Choć, wydaje nam się niekiedy, że tamten okres, gdzie jeden absurd gonił kolejny miał miejsce w jakiejś innej, zamierzchłej epoce… Jak to w życiu - bywało różnie. Ale na pewno, w sprawach związanych z wydawaniem komiksów, działy się częstokroć rzeczy ciekawe - przez pryzmat dnia dzisiejszego - kuriozalne. Takie było to czasy, gdzie cenzura zamiast słów 'czerwony' nakazała używać 'rumiany' ('Władcy Wielkich Nizin' R. Maciejewskiego), milicjant nie powinien być narysowany bez czapki ('Diadem Tamary' G. Rosińskiego), a przodownica pracy podobała się chłopcom bardziej niźli mniej pracowite koleżanki ('Przygody Joli' z pisma 'Przyjaciółka'). Takich ciekawostek na ekspozycji mnóstwo. Dodać też należy, że ppłk Władysław Krupka, autor postaci kultowego bohatera tej epoki, kpt. Żbika, napisał list gratulacyjny w związku z wystawą. Jednym słowem: od 17 maja do 30 czerwca w Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie można będzie oglądać bogaty materiał ilustracyjny, pierwsze wydania archiwalnych komiksów i gazet oraz oryginalne prace mistrzów gatunku. Specjalny wykład (na wernisażu, 17 maja o 19-tej) na temat historii komiksu polskiego wygłosi dr Tomasz Marciniak, socjolog, wykładowca akademicki, znany również jako scenarzysta i kolekcjoner.

W. Łowicki

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz